Fotograf ślubny Barlinek, zabawa weselna, sala weselna

5 powodów dlaczego sesja zaręczynowa się opłaca

03 listopada 2018

Więc się zaręczyłaś?!? Gratulacje!!! Czy wiedziałaś o tym czy to była kompletna niespodzianka, to musi być niezwykle ekscytujący czas dla Was obojga! Załóżmy jednak, że to była niespodzianka ;P. Kiedy już powiadomiłaś wszystkich, podzieliłaś się historią zaręczyn wiele razy oraz wstawiłaś post na wszystkich mediach społecznościowych (nie możemy zapominać o social media), prawdziwa praca się dopiero zaczyna. Te wszystkie wyjątkowe dni, kiedy przedstawiasz swojego narzeczonego najbliższej rodzinie i przyjaciołom, wymaga planowania. Parę tygodni czy miesięcy później ustaliłaś datę ślubu, gdzie się odbędzie, a może nawet zatrudniłaś planerkę ślubną. Następne na Twojej liście zadań mogą być spotkania z fotografami i podpisanie umowy z którymś z nich. Kiedy już nawiązałaś współprace z fotografem, mam nadzieję, że dodałaś jedną, bardzo ważną rzecz do Twojego pakietu ślubnego - sesję narzeczeńską.

Zanim przejdziemy do szczegółów, powstaje pytanie “kiedy powinna się odbyć sesja zaręczynowa?” I to jest bardzo dobre pytanie! Odpowiedź brzmi: jak najwcześniej. Najlepiej na rok do sześciu miesięcy przed planowaną datą ślubu. Jeżeli będziesz zwlekać zbyt długo może powstać nie potrzebna presja związana ze znalezieniem odpowiedniego terminu z Twoim fotografem, to wytwarza niepotrzebny stres. Również, jeżeli planujesz wykorzystać zdjęcia na zaproszenia ślubne lub w inny kreatywny sposób, powinnaś przewidzieć odpowiednią ilość czasu na edycję dla fotografa, zaprojektowanie i dostarczenie materiałów. Pary, które zwlekają z wykonaniem sesji zbyt długo mogą znaleźć się pod presją czasu i sesja może się nie odbyć. Niektórzy mówią, że sesja przedślubna nie jest konieczna i czas ten można wykorzystać na coś innego. Ja z przyjemnością przedstawiam Ci 5 powodów, dlaczego zdjęcia narzeczeńskie są bardzo ważne.

1. Masz możliwość poznania swojego fotografa.

Sesja zaręczynowa jest wspaniałą okazją do spędzenia odrobiny czasu z Twoim fotografem przed dniem ślubu. Spójrzmy prawdzie w oczy, w dniu ślubu dzieje się bardzo wiele rzeczy - miejmy nadzieję, że wszystko po myśli. Nawiązanie relacji podczas sesji narzeczeńskiej, pozwoli Ci na komfort i zaufanie. Przecież Twój fotograf ślubny będzie jedynym z podwykonawców, który będzie Ci towarzyszył przez cały dzień ślubu. Oprócz dobrej relacji, sesja zaręczynowa daje korzyść dla Ciebie jak i dla fotografa, ponieważ otrzymasz zdjęcia, które możesz wykorzystać do zaprojektowania zaproszeń ślubnych, umieścić na swojej ślubnej stronie internetowej czy wyświetlić je podczas ślubu. Twój fotograf ślubny może również zobaczyć jak Ty i Twój narzeczony oddziałujecie na siebie nawzajem oraz może ustawić Was w naturalny, pochlebny i autentyczny sposób. Mimo, że sesja taka przeważnie ma ograniczenie czasowe, to nie ciąży na Tobie presja limitu czasu jak w dniu ślubu.

  

2. Masz okazję do przyzwyczajenia się do aparatu.

Spędzenie godziny (czy na jakkolwiek długo umówiliście się z fotografem) przed obiektywem jest kluczem do zabezpieczenia  Cię przed sztywno i nie komfortowo wyglądającymi zdjęciami. Polecenia rodem z lat 90-tych “stań tutaj, stój prosto i się uśmiechaj” są już za nami. Bez obrazy dla lat 90-tych, kocham tamte czasy! Pytanie numer jeden, o które pytam, gdy zaczynam sesję z parą brzmi: “Dobra, co chcecie, żebyśmy zrobili?” To powie mi czy może jesteście lekko poddenerwowani. Ja to rozumiem, w końcu jak często robimy profesjonalne zdjęcia? Prawdopodobnie nie często (selfi się nie liczą ;P), więc na początku naturalne jest poczucie niepewności. Na początku sesji zaręczynowej, mówię parze z góry czego mogą się spodziewać, żeby się rozluźnić. I może chwilę zajmie nam rozkręcenie się to w końcu docieramy do punktu, w którym ich prawdziwe emocje ożywają! Zdarza się, że narzeczony nie jest zadowolony, jak jego przyszła żona, że spędza swój poranek czy popołudnie otwarcie pokazując swoje emocje. W takim przypadku, nawiązanie bliższej relacji z fotografem ślubnym, może zaoszczędzić sporo czasu podczas dnia ślubu. Rozważ fotografię ślubną jako inwestycje we wspomnienia na całe życie. Prawdopodobnie oczekujesz od fotografa, że wracając do zdjęć z dnia ślubu, będziesz mogła na nowo przeżyć te emocje. To jest zrozumiałe, więc zapewnienie sobie komfortu przed aparatem, zwiększy wartość Twojego doświadczenia w dłuższej perspektywie. Zaufaj mi!

3. Twoja sesja narzeczeńska może służyć jako test dla fryzury i makijażu ślubnego.

Kiedy panna młoda wybiera profesjonalistów ślubnych, którzy mają sprawić, że będzie jeszcze piękniejsza w dniu ślubu, nie zamierza podpisywać umów na oślep. Większość panien młodych testuje fryzurę i/lub makijaż dużo wcześniej, aby mieć doskonały wygląd w dniu ślubu. Połączenie tej próby z sesją zaręczynową jest doskonałą okazją, aby zobaczyć jak będziesz wyglądać w aparacie w dniu ślubu (bez sukni). Ale sesja taka to nie tylko dobra próba. Panny młode, które przychodzą na sesję z profesjonalnym makijażem, czują się dużo pewniej i komfortowo, a także mogą dostrzec wszelkie niedoskonałości, jeżeli są, które trzeba dopracować. Kobiety, które na co dzień ubierają się skromnie i nie noszą profesjonalnego makijażu, mogą się czuć nieco przytłoczone. Ale kiedy widzą swoje zdjęcia, prawie zawsze nie żałują swojej decyzji.  

4. Twoja sesja zaręczynowa może być bezpłatna.

Wielu fotografów ślubnych dołącza sesje narzeczeńską do ich pakietów ślubnych ponieważ, tak jak wspomniałem wcześniej, chcemy poznać Was lepiej i zrozumieć jak oboje działacie jako para. Niektórzy fotografowie ślubni oferują tę sesję jako dodatek. Tak czy inaczej, warto inwestować. Jako fotografowie pragniemy zrozumieć czy jesteście nieśmiali, bardzo otwarci, konserwatywni lub zabawni, abyśmy mogli jak najlepiej wydobyć prawdziwych WAS, robiąc rzeczy, które lubicie! Mimo że sesja narzeczeńska wymaga trochę pracy, aby zaplanować i przygotować się, powinien to być zabawny, wolny od zmartwień czas z Tobą i Twoim ukochanym. Jest to również okazja do zbudowania zaufania. W dniu ślubu może być wiele opinii na temat zdjęć rodzinnych, które powinnaś / nie powinnaś zrobić, a to jest osobista decyzja między Tobą i Twoim narzeczonym. Ten temat jest poruszany podczas sesji zaręczynowej, to pozwoli uniknąć potencjalnych opóźnień i niewygodnych rozmów podczas dnia ślubu. Czy możesz omówić te szczegóły z fotografem poza sesją narzeczeńską? Oczywiście! Jednakże Twój fotograf przeważnie może Ci zaoferować profesjonalną opinię o tym, ile czasu potrzeba, aby spełnić twoje fotograficzne oczekiwania. Podczas sesji można swobodnie i twarzą w twarz o tym porozmawiać.

Jeśli na przykład wygrałaś sesję zaręczynową w jakimś konkursie lub na targach ślubnych, nadal zalecam wykonanie takiej sesji z Twoim fotografem ślubnym. Istnieje kilka powodów, żeby tak zrobić. Jeśli sesja jest włączona do pakietu ślubnego i jest ona bezpłatna, to zrezygnowanie z niej może nie obniżyć kosztów pakietu ślubnego. Również, każdy fotograf ślubny ma swój styl i sposób ustawiania. Tak więc sesja którą wygrałaś, może być zupełnie inna niż ta, którą oferuje Twój fotograf ślubny.

5. Masz szansę stworzyć kreatywne zdjęcia.

Jak często robisz coś, co sprawia Ci radość ze swoim narzeczonym, gdzie znajduje się profesjonalny fotograf dokumentujący tę chwilę? Mówię to żartobliwie, ale coś w tym jest. Sesja powinna skupiać się na tym, co powoduje w Was iskrę! Pomyśl o pierwszej randce, na którą razem poszliście, lub o tym, co lubicie wspólnie robić, lub o tej szczególnej chwili, w której Twój partner się oświadczył, a może o miejscu, w którym się poznaliście. Jest wiele rzeczy, które możesz użyć podczas Twojej sesji narzeczeńskiej, aby uczynić z niej zabawną i wyjątkową! Wkrótce, na moim blogu, dowiesz się o twórczych sposobach wykorzystania zdjęć zaręczynowych w dniu Waszego ślubu!

Mam nadzieję, że te wskazówki będą dla Ciebie przydatne! Zauważyłem, że często informacje, które są dostępne dla par młodych, rzadko pochodzą od fotografów. Ja chciałbym pomóc nie tylko uchwycić wyjątkowe chwile, które składają się w historię miłosną, ale również zapewnić, że przeżyjesz dzień ślubu najlepiej jak to możliwe. Wkrótce opublikuję więcej pomysłów dotyczących sesji narzeczeńskich. Linki będą publikowane na moim facebookowym fanpage.

 

Barlinek, Polska +48 576 908 127

 kontakt@bartekkucaba.pl

Znajdziesz mnie również na Facebooku oraz Instagramie

© Bartosz Kucaba 2018 - wszelkie prawa zastrzeżone 

ZAPYTAJ O OFERTĘ